- Rekonstrukcija magistralnog vrelovoda dionica K14 – K15 u naselju Sjenjak
U cilju obezbjeđivanja dodatnih kapaciteta daljinkog sistema grijanja grada Tuzle, Centralno grijanje d.d. Tuzla je u planu aktivnosti na održavanju mreže za 2024. godinu predvidjelo rekonstrukciju i sanaciju mreže daljinskog grijanja na dionici K14-K15 (vrelovod koji povezuje naselja Sjenjak i Brčanska Malta u obuhvatu ulica Ismeta Mujezinovića i 1.Tuzlanske brigade).
Trenutni radovi na rekonstrukciji dijela magistralnog vrelovoda K14-K15 su na ispitivanju prve dionica, od komore K14 do poluprohodnog kanal (označeno zelenom bojom) na hladni pritisak, a nakon ispitivanja slijedi antikorozivna zaštita cjevovoda i izolaterski radovi. Prva faza će biti okončana u prvoj sedmici mjeseca juna, u građevinskom smislu, dok će ostati radovi na asfaltiranju iste dionice. Nakon okončanja I faze uslijedit će građevinski radovi kao priprema za mašinske radove na demontaži postojećeg i postavljanju novog cjevovoda na dionici od poluprohodnog kanala do komore K15 (označeno plavnom bojom). Završetak kompletne dionice planira se za kraj mjeseca juna nakon čega će uslijediti asfaltiranje.
Slika 1. – dionica K14-K15
Slike 2-5. Rekonstrukcija K14-K15 faza 1.
Navedenom sanacijom sa povećanjem profila magistralnog vrelovoda stvaraju se pretpostavke za proširenje mreže daljinskog grijanja i realizacija Plana proširenja zona toplifikacije usvojenog od strane Gradskog vijeća grada Tuzla u aprilu 2024.godine. Navedenom sanacijom Centralno grijanje d.d. Tuzla ce dostići stepen rekonstrukcije magistralnog u iznosu od 13,5 %. Ilustrucije radi, od ukupno 10 km magistralnog vrelovoda, ovom rekonstrukcijom biće rekonstruisano ukupno 1,35 km vrelovodne mreže, koju Centralno grijanje d.d. provodi od 2019. godine kroz naselja Sjenjak i Stupine (dio magistralnog vrelovoda na dionici komora K6-K7-K8-K9-K10-K11-K12-K13-K14). Navedenom rekonstrukcijom mreže daljinskog grijanja grada Tuzla završava se sanacija mreže u naselju Sjenjak, te se svim preduzetim aktivnostima stiču uslovi za pouzdanu opskrbu toplinskom energijom kao i za stvaranje preduslova za dalje širenje Zona toplifikacine.
- Rekonstrukcija vrelovodnih priključaka u ulici Ratka Vokića
U toku su radovi na rekonstrukciji vrelovodnih ogranaka i priključaka u ulici Ratka Vokića, a sve u cilju kvalitetnije isporuke toplotne energije prema krajnjim korisnicima.
Slika 6. rekonstrukcija Objekata Ratka Vokića 9 i 11
Slika 7. rekonstrukcija cjevovoda u ulici Ratka Vokića
Mašinski radovi na rekonstrukciji priključaka i ogranaka u ulici Ratka Vokića bit će završeni do 15.6 nakon čega će uslijediti građevinski radovi na zatvaranju i asfaltiranju.
- Sanacija magistralnog vrelovoda „most Kipovi“
Izvršena je sanacaija cjeovovda na mjestu curenja u toku sezone 2023/2024, gdje je zamijenjen komad cijevi DN 600, a trenutno su radovi na ispitivanju zavarenih spojeva nakon čega će uslijediti radovi na termoizolaciji i građevinski radovi na zatvaranju i asfaltiranju. Završetak radova planiran je u prvoj sedmici mjeseca juna.
Slika 8. sanacija magistralnog vrelovoda „most Kipovi“
- Izrada vrelovodnog priključka za muzičku školu „Čestmir Mirko Dušek“
U toku su građevinski radovi na izradi vrelovodnih komora, nakon čega će se pristupiti otkopavanju rova za polaganje cijevi, a sve u cilju spajanja muzičke škole „Čestmir Mirko Dušek“ na sistem daljinskog grijanja grada Tuzla.
Slika 9. izrada vrelovodnih komora za priključak muzičke škole „Mirko Dušek“ Tuzla
Planirani završetak radova na izradi vrelovodnog priključka je kraj mjeseca juna.
Planirani radovi na sistemu daljiskog grijanja grada Tuzla u mjesecu Junu
- Radovi na izradi vrelovodnog priključka za muzičku školu „Čestmir Mirko Dušek“ u ulici Atik mahala u neposrednoj blizini Privredne komore
Slika 10. Atik mahala – Privredna komora
- Vrelovodni i toplovodni priključak – Pozorište
Radovi na zamjeni dotrajalog cjevovoda i dotrajale armature unutar komora na dijelu vrelovodnog ogranka od mosta Pasarela do priključne komore za Narodno pozorište Tuzla kao i radovi na zamjeni dotrajalog cjevovoda vrelovodnog priključka za Narodno pozorište Tuzla i toplovodnog priključka za zgradu Sindikata TK.
Slika 11. Narodno pozorište , sindikat
- Radovi na rekonstrukciji vrelovodnog ogranka u naselju Irac, a koji vrši snabdijevanje toplotnom energijom objekte Rudarska 71 i 73
Slika 12. Naselje Irac, Krečanska
- Sjenjak objekat Heez , u sklopu ove rekonstrukcije planirana je izrada odvodnja iz vrelovodne komore ispred objekta
Slika 13. Heez , Sjenjak